Fotoparked.com

Czy da się usunąć stary klej termotopliwy?

kleje termotopliwe

Z pewnością każdy z nas ma w domu klej. Dzieci używają kleju szkolnego (często w formie wygodnego sztyftu), a dorośli kupują spoiwa w maleńkich tubkach. Coraz większą popularnością cieszy się klej termotopliwy, który występuje w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami. Czy starą warstwę kleju tego typu można usunąć?

Czym jest klej termotopliwy?

Kleje termotopliwe to tak zwane kleje gorącopotliwe, co oznacza, że topią się i aktywują pod wpływem podwyższonej temperatury. Roztopiony, płynny klej aplikuje się, łącząc ze sobą różne materiały. Kiedy podda się je działaniu temperatury około 150˚C, topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. W ten sposób stają się gotowe do użycia. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Do tego typu kleju dodaje się także żywice naturalne i syntetyczne, woski, antyutleniacze, platyfikatory i wypełniacze mineralne, które zapobiegają utlenianiu i degradacji kremu. W ich skład wchodzą również plastyfikatory, które poprawiają elastyczność spoiny. Kleje termotopliwe występują w postaci granulek, lasek oraz poduszek.

Zastosowanie kleju termotopliwego

Klej w granulkach lub poduszkach jest używany w warunkach przemysłowych. Klej jest rozpuszczany w specjalnych zbiornikach i aplikowany na klejone powierzchnie przy pomocy węży odpornych na działanie wysokiej temperatury. Kupując klej termotopliwy, musimy pamiętać o zakupie odpowiedniego narzędzia grzewczego, czyli pistoletu na laski (w takiej formie sprzedaje się klej). Pistolet może mieć akumulator, ale do użytku domowego kupuje się taki, który trzeba podłączyć do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za pomocą tego typu kleju skleimy zepsute zabawki, podkleimy karton czy naprawimy odłamany element mebla.

Jak usunąć stary klej termotopliwy?

Czasami chcemy usunąć stary klej termotopliwy. Jeśli naniesiono go na powierzchnię lakierowaną, wystarczy kupić specjalny preparat, którym smaruje się warstwę kleju. Przy pomocy specjalnego klina klej trzeba podważyć, a w szczelinę również wprowadzić preparat, który rozpuści resztki kleju. Ponieważ klej rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury, jego warstwę trzeba poddać działaniu strumienia gorącego powietrza, a następnie wyczyścić za pomocą szpachelki. Jeżeli klejem przyklejono coś do ściany, można spróbować pogrzać go gorącym strumieniem suszarki. Gdy klej zacznie się rozpuszczać, delikatnie go odklejamy.
Klej termotopliwy ma wiele zalet i jest bardzo uniwersalny, więc będziemy go używać do łączenia ze sobą różnych elementów. Szybko stanie się nieodzownym elementem wyposażenia naszego domowego warsztatu, a gdy będziemy chcieli go usunąć, użyjmy specjalnego preparatu lub strumienia gorącego powietrza.

Post a comment