Fotoparked.com

Kleje wiecznie żywe – właściwości i zastosowanie

Wbrew pozorom, hasło „kleje wiecznie żywe” nie jest sloganem wychwalającym długość życia różnych spoiw, ale określaniem dla kleju termopotliwego, który znajduje zastosowanie w wielu branżach i produktach, których nawet nie podejrzewamy o to, że są klejone. Dodatkowo, klej jest całkowicie bezpieczny.

Czym się charakteryzują kleje wiecznie żywe?

Kleje wiecznie żywe inaczej nazywa się PSA, a skrót ten pochodzi od angielskich słów  Pressure Sensitive Adhesive, które tłumaczyć można jako delikatny klej spajający. Są to kleje permanentnie kleiste, co oznacza, i na zawsze zachowują moc klejenia. Mają lepką i sprężystą teksturę, a wystarczy je lekko przycisnąć, by natychmiast przyklejały się do większości ciał stałych. Po sklejeniu tworzą przezroczystą strukturę, są prawie niewidoczne. Podobnie jak kleje termotopliwe, kleje wiecznie żywe charakteryzują się bardzo dobrą trwałością i odpornością.

Kleje termotopliwe PSA

Dla potrzeb przemysłu wprowadzono  PSA najnowszej generacji łączące w sobie cechy związane z termotopliwością i trwałość, jaką charakteryzują się kleje wiecznie żywe. Mają one bardzo dobre parametry pracy. Są bowiem również elastyczne i sprężyste, czyli mogą być używane do klejenia przedmiotów, które „pracują” i pozostają w ruchu.

Gdzie stosuje się kleje wiecznie żywe?

Spoiwo tego typu to naprawdę klej idealny. Poza swoją wytrzymałością, elastycznością i trwałością, producenci deklarują, iż są również całkowicie bezpiecznie zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Charakteryzują się kompletną kompatybilnością pomiędzy klejem i powłoką, co oznacza, iż dopasowują się do każdej powierzchni. Na skalę przemysłową można je aplikować w rożny sposób, na przykład przez dysze, rolki, spraye. Są także bardzo odporne na wysoką temperaturę w czasie transportu i podczas przechowywania. To wszystko sprawia, iż kleje wiecznie żywe są używane do klejenia różnych powierzchni. Łączą ze sobą elementy pieluszek dziecięcych. Każdy, kto widział i dotykał pieluszkę dla malucha (czystą!) z pewnością zauważył, iż ma ona wielu warstw cienkiej celulozy, które świetnie trzymają się „na miejscu”, podobnie jak wkładka absorbująca mocz. Ponadto, mają przylepiec, którym sklejamy części pieluchy. Wszystko świetnie działa, a kleju nie widać. Tak właśnie wyglądają kleje termotopliwe, które łączą w sobie także zalety klejów wiecznie żywych.  Tymi samymi klejami łączy się elementy konstrukcyjne artykułów higienicznych dla kobiet (podpaski, wkładki higieniczne), a także warstwy i kieszenie materaców. Kleje wiecznie żywe znajdziemy także na opakowaniach na żywność gdzie służy do wklejania tak zwanych okienek.

Rozwój technologii obejmuje wiele dziedzin działalności człowieka, więc również produkcję substancji klejących. Trzydzieści lat temu słowo klej kojarzyło nam się ze słynną gumą arabską, które miała swój urok, ale bardzo brudziła i była trudna w aplikacji. Dzisiejsze kleje, wśród nich kleje termotopliwe i kleje wiecznie żywe są nie tylko wytrzymałe, ale i całkowicie bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego.

Post a comment