Fotoparked.com

Czy klejenie na gorąco jest bezpieczne?

hot melt kleje

W składzie większości dostępnych w sklepach klejów znajdziemy polimery, które łączy się z innymi z rozcieńczalnikami, rozpuszczalnikami i napełniaczami. Nowoczesne spoiwa (np. kleje na gorąco) stosuje się do klejenia różnych substancji, czyli metalu, drewna, tworzyw sztucznych czy gumy. Kleje przemysłowe są substancjami chemicznymi, więc mogą być szkodliwe dla zdrowia. Kleje hot melt trzeba mocno rozgrzać, by je nałożyć. Jak to robić, by nie zaszkodzić zdrowiu?

Cechy charakterystyczne klejów hot melt

Kleje na gorąco produkuje się na bazie syntetycznych polimerów (EVA – octan etyleno-winylowy, PA – poliamid, SP – poliolefina). Tego typu klej jest całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego i nazywa się go tak zwanym zielonym klejem. Przede wszystkim jest bardzo mocny i wytrzymały. Łączy powierzchnie bardzo szybko (niektóre rodzaje kleju potrzebują na to tylko 30 sekund), więc klejenie nie jest trudne, gdyż czas docisku jest krótki, a produkcja trwa krótko. Kleje hot melt nie zapychają dyszy, co dla producentów oznacza ograniczenie wydatków związanych z prawą i konserwacją sprzętu. Obecnie do produkcji klejów tego typu jako bazy używa się poliolefiny (dotychczas najczęściej wybierano EVA).

Jak powinno wyglądać klejenie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa?

Kleje na gorąco utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Nakłada się je na gorąco, w temperaturze około 160˚C. Po nałożeniu hot melt szybko się ochładzają, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym, gdyż gwarantują stabilność i trwałość, a dodatkowo są bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi, więc bez żadnego zagrożenia można spać na klejonym łóżku. Kleje termotopliwe służą do przyklejania fornirów o dużej powierzchni oraz elastycznego i wytrzymałego wypełniania otworów po sękach. Kiedy łączy się małe powierzchnie, kleje nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu do kleju hot melt, a w przypadku dużych płyt używa się urządzeń zbiornikowych z pompami zębatymi. Nakłada się je za pomocą ogrzewanych węży o różnych długościach i średnicach.

Czy kleje termotopliwe są bezpieczne dla zdrowia?

Klej na gorąco skonstruowany w oparciu o poliolefinę jest bezzapachowy, nie emituje oparów i jest bardzo wydajny. W związku z tym, jest bezpieczny dla zdrowia. Zagrożeniem może nastąpić w czasie jego nakładania, gdyż hot melt trzeba mocno rozgrzać. W związku tym pracownicy muszą pamiętać o odzieży ochronnej oraz o ostrożnym używaniu i nadzorowaniu maszyn. Wiele substancji, które używa się w zakładach ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. W związku z tym, pracując przy produkcji klejów na gorąco oraz podczas klejenia należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Post a comment