Fotoparked.com

Jaki jest koszt obsługi terminala płatniczego w sklepie

Jeszcze dwa lata temu koszty obsługi terminali płatniczych były tak wysokie, że sklepikarze starali się je sobie zrekompensować, wprowadzając minimalne limity płatności. Na szczęście sytuacja uległa już zmianie, ponieważ wysokość prowizji znacznie się obniżyła. Czy wiesz, ile teraz kosztują terminale POS?

Ile kosztuje dzierżawa?

Zanim ulegniesz pokusie wybrania najnowszego modelu terminala płatniczego, sprawdź całkowite koszty jego obsługi. A najlepiej porównaj oferty kilku firm, wykonując miesięczne symulacje kosztów w oparciu o Twoje spodziewane przychody. Dopiero wtedy będziesz mógł wyłonić najkorzystniejszą ofertę i uniknąć pułapek w postaci obniżenia kwoty abonamentu i rozdzielenia jej na mnóstwo opłat dodatkowych. Najpierw jednak zobacz, jakie są zasady naliczania kosztów.

Zazwyczaj opłaty obejmują stałą dzierżawę terminala oraz prowizję od każdej wykonanej transakcji. Ich wysokość zależy od wielu czynników – przede wszystkim od branży, w której chcesz wykorzystać terminale POS, Twoich obrotów oraz liczby urządzeń. Niektórzy agencji różnicują opłatę abonamentu również pod kątem rodzaju wybranego urządzenia, np. ustalają niższą dzierżawę na terminale stacjonarne. Jaki jest orientacyjny koszt miesięcznego abonamentu? Obecnie można przyjąć, że wynosi on od kilkudziesięciu do stu złotych. Do tego kosztu trzeba jednak doliczyć prowizje, których wartość można negocjować z agentem. Ich wysokość jest zwykle ustalana w oparciu o wartość procentową zrealizowanej transakcji, zdarzają się jednak oferty, w których procent jest niższy lecz należy do niego każdorazowo dopłacić np. 10 groszy. Choć pozornie druga oferta wygląda na korzystniejszą, w praktyce może okazać się o wiele droższa od pierwszej, szczególnie w przypadku dokonywania wielu transakcji o niskiej wartości.

Uważaj na bonusy

Ze względu na to, że wśród firm oferujących terminale POS istnieje duża rywalizacja, powstaje coraz więcej ofert kuszących gratisowym abonamentem w pierwszych miesiącach użytkowania urządzenia. O wiele bardziej opłacalna będzie jednak propozycja usunięcia ograniczeń związanych z minimalnym oraz maksymalnym obrotem, a także likwidacji minimalnej kwoty naliczonej prowizji. Dzięki temu uzyskasz pewność, że niezależnie od Twoich zysków oraz liczby przeprowadzonych transakcji, koszty będą z góry określone, a w gorszym miesiącu nie zobaczysz na rachunku dodatkowej opłaty za osiągnięcie zbyt niskiego obrotu.

Terminale POS w firmie to opcja warta rozważenia przez każdego przedsiębiorcę. Przed podpisaniem umowy dobrze jest jednak dokładnie przeliczyć koszty oraz porównać oferty z konkurencją, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zamiast generowania zysków, wprowadzenie terminali obciąży Cię nadmiernie wysokimi kosztami.

Post a comment