Fotoparked.com

Najlepsze funkcjonalności czytnika kart płatniczych

 

Wśród wielu urządzeń jakie mogą wykorzystywać właściciele sklepów prym wiodą głównie te, które służą lepszej i szybszej obsłudze klienta. Jak powszechnie wiadomo procesy sprzedaży muszą być na tyle sprawne, aby nie zniechęcić kupujące długą obsługą lub innymi problemami związanymi z zakupem. Niewątpliwe koniecznością dla każdego sprzedawcy będzie inwestycja w czytniki kart.

Jak działają czytniki kart?

Technologia odpowiadająca za poprawne działania czytników kart opiera się na transferze danych zapisanych na karcie płatniczej. Każda karta ma zapisane informacje o swoim użytkowniku oraz przypisanym do niego rachunku bankowym. W czasie wykonywania płatności czytnik rozpoznaje wspomniane dane i przesyła odpowiednią dyspozycję do banku, który odnotowuje zmianę salda na koncie. Jedyne co musi zrobić klient to potwierdzić płatność, podając poprawny numer PIN.

Cała operacja odbywa się w czasie rzeczywistym i z reguły nie trwa dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Niewątpliwą zaletą czytnika kart jest to, że pieniądze pochodzące z konta kupującego przekierowywane są bezpośrednio do przedsiębiorcy. Sprzedawca nie musi martwić się koniecznością przeliczenia gotówki i umieszczenia jej w kasie. Minimalizowane są także potencjalne nadużycia takie jak np. możliwość otrzymania fałszywej gotówki, błędy w rozliczeniu czy kradzieży gotówki.

Przydatne funkcjonalności czytników kart

Credit card payment at terminal in shop

Płatność kart płatniczą to jednak nie wszystko, co oferują nowoczesne czytniki kart. Producenci oraz banki wprowadziły wiele innych, ciekawych opcji, które znakomicie mogą rozszerzać ofertę przedsiębiorców.

Na początku warto wspomnieć o funkcji pobrania gotówki przy kasie, tzw. cashback. Doskonale zastępuje ona tradycyjny bankomat i w łatwy sposób pozwala zwiększyć całościowy obrót sklepu. Dzięki cashback użytkownicy kart mogą zadeklarować wybranie określonej gotówki, która jest niejako „doliczana” do kosztów dokonanych zakupów. Kwota jaką można wybrać jednorazowo wynosi 300 zł.

Inną, użyteczną funkcjonalnością jest możliwość opłacenia rachunków za podstawowe domowe usługi, takie jak elektryczność czy dostęp do wody. Wystarczy aktywna karta płatnicza oraz wydruki rachunków. Osoba obsługująca kasę wprowadzi wszystkie dane i prześle do banku odpowiednią dyspozycję. Gdy bank zaakceptuje płatność, przelewa środki pieniężne na konto wskazane na druku rachunku. Z tej funkcji szczególnie zadowolone będą osoby starsze, które mają np. trudności z obsługi konta bankowego czy dojazdem do najbliższej placówki pocztowej.

Co jeszcze warto wiedzieć o czytnikach kart?

Ciekawym rozwiązaniem dla sklepu może być również zastąpienie klasycznych doładowań prepaid przez ich cyfrowe odpowiedniki. Ich obsługa przez długi czas była dość uciążliwa – przedsiębiorca zawsze musiał wcześniej kupić określoną liczbę kart z doładowaniem i czekać, aż uda się je sprzedać. Wykorzystując czytniki kart ten problem nie ma już miejsca. Wystarczy wybrać odpowiednią kwotę oraz operatora a system POS automatycznie zrealizuje płatność i naliczy odpowiednią prowizję dla sprzedającego.

posiadają także możliwość wdrożenia tzw. punktów payback. Mogą być one doskonałą podstawą do wdrożenia systemu rabatowego lub innego programu w ramach którego kupujący zyskują określone profity w zamian za udane zakupy.

Każde z powyższych rozwiązań pomaga w skutecznej walce o utrzymanie i zdobycie nowych klientów. Dzięki rozwojowi technologii staje się  to dużo prostsze niż kiedyś. Dobrze jest skorzystać z tej opcji i – przy okazji – zoptymalizować sprzedaż.

Post a comment