Fotoparked.com

Jak odświeżyć stary płot?

 

Płot często jest traktowany po macoszemu, a za jego naprawę czy remont zabieramy się wtedy, gdy dłużej nie można zwlekać. To błąd, gdyż płot jest wizytówką naszego domu, a wystarczą dobre chęci i farba do metalu, by mieć piękne ogrodzenie, które będzie zdobić i zachęcać do odwiedzin.

Jak odnowić drewniane ogrodzenie?

Drewniane płoty starzeją się bardzo szybko. Już po kilku latach farba się łuszczy i odpada, a lite drewno nie jest w żaden sposób chronione. Elementy konstrukcji ogrodzeń i płotów (furtki, bramy, przęsła, słupki itd.) wykonuje się z drewna sosny, buku, świerku czy dębu. Mimo tego, że dobrze je impregnujemy, zabieg renowacji należy przeprowadzać co kilka lat. Pierwszym etapem renowacji jest oczyszczenie płotu z zanieczyszczeń, łuszczącej się farby i zmurszałego drewna. Małe fragmenty można usunąć papierem ściernym i twardą szczotką, a większe za pomocą szlifierki. Kolejnym etapem pracy jest uzupełnienie ubytków. Po naprawie uszkodzeń drewno szlifujemy i pokrywamy preparatem, który barwi i impregnuje.

Czy potrzebujmy podkładu antykorozyjnego, by naprawić metalowy płot?

Ogrodzenie metalowe również musimy cyklicznie odnawiać. Sposób dbania i renowacji zależy od tego, z jakich metali są wykonane poszczególne elementy ogrodzenia. Elementy żeliwne i stalowe trzeba konserwować co 5 lat, a renowację rozpoczynamy od usuwania rdzy, kurzu i starej farby. Robi się to drucianą szczotką, szlifierką lub papierem ściernym. Po oczyszczeniu nakłada się podkład antykorozyjny, a następnie nawierzchniową farbę do metalu, która nadaje kolor. Można także pokryć oczyszczoną powierzchnię preparatem „trzy w jednym”, który łączy w sobie właściwości warstwy oczyszczającej, podkładu antykorozyjnego i farby. Innym rozwiązaniem jest  czasowy demontaż ogrodzenia, które oddaje się do specjalistycznego zakładu przeprowadzającego piaskowanie. Elementy aluminiowe nie są tak podatne na korozję jak żeliwo i stal, ale zniszczeniu ulegają miejsca styku aluminium z innym metalem. Pojawia się biały proszek, pod którym powstają ubytki. W takiej sytuacji trzeba je usunąć, a cały płot dokładnie pokryć podkładem antykorozyjnym.

Metalowy płot

Kiedy można używać farby do metalu?

Nie wszystkie warunki atmosferyczne sprzyjają renowacji metalowego płotu. Przede wszystkim, temperatura nie może być zbyt niska. Prace możemy rozpocząć, gdy wynosi minimum 10 stopni Celsjusza. Malowana powierzchnia w trakcie malowania musi być sucha, a kiedy farba będzie wysychać, nie może nas zaskoczyć deszcz, śnieg, a nawet mgła. Nie wykonujmy takich prac latem, gdyż w zbyt wysokiej temperaturze farba do metalu wysycha zbyt szybko, a powłoka nie będzie trwała.

Od ogrodzenia oczekujemy, że będzie solidne, wytrzymałe i trwałe. Może nie przetrwa setek lat, ale kilkanaście powinno. By tak się stało, musimy pamiętać o regularnej renowacji ogrodzeń. W przypadku płotów metalowych bardzo ważne jest, by regularnie nakładać podkład antykorozyjny.

 

Post a comment