Fotoparked.com

Rodzaje narzędzi mierniczych i pomiarowych

miara

Prowadząc warsztat domowy czy profesjonalny, oprócz niezbędnego parku narzędziowego potrzebujemy jeszcze narządzi mierniczych. W końcu bez nich nie uda się wykonanie żadnego projektu, a wyniki pomiarów zapewnią nas o możliwości dalszego działania.

Linijka, metrówka i co jeszcze?

Dla stolarza metrówka i kątownik ciesielski są podstawowym wyposażeniem warsztatu i teoretycznie przy pomocy tych dwóch narzędzi mierniczych jest wstanie wykonywać swoją pracę. Ale mamy już dwudziesty pierwszy wiek i nowoczesne stolarnie korzystają z zaawansowanych metod mierniczych. Z pewnością w profesjonalnym warsztacie musi znaleźć się dalmierz laserowy. Mimo, że pierwsza myśl jaka nam przychodzi do głowy, że to typowe narzędzie pomiarowe dla budowlańców, jednak aby dobrze wymierzyć płyty pod szafę wnękową, dobrze jest skorzystać z pomiaru laserowego. Kolejnym narzędziem mierniczym wykorzystywanych w warsztatach jest poziomica laserowa. Dla budowlańców bardzo przydatne urządzenie, często też wykorzystywane przez specjalistów od wykończeniówki. Wszelkiego rodzaju miary to tylko jedne z licznych narządzi mierniczych wykorzystywanych w warsztatach.

Od szczeliny po prąd

Liczne zawody na przestrzeni wieków lub lat wykształciły szereg fachowych narzędzi mierniczych wykorzystywanych tylko w ich profesji. Dlatego też dobrze wyposażony warsztat powinien być zaopatrzony w odpowiednie narzędzia pomiarowe. W warsztatach samochodowych często stosowane są szczelinomierze, ułatwiają zmierzenie luzu między zaworami lub w przypadku innej profesji pomiędzy dwoma powierzchniami. Mając większa szczelinę możemy zmierzyć ją przy pomocy suwmiarki klasycznej lub elektroniczne. Narzędzie miernicze nad wyraz bardzo przydatne nie tylko dla ślusarzy. Jednak w przypadku montażu rzeczy elektrycznych dobrze jest mieć na wyposażeniu warsztatu miernik prądu. Uniwersalne narzędzie miernicze pozwalające zmierzyć natężenie i napięcie prądu elektrycznego jak również jego rezystancję. Proste urządzenia tego typu można już kupić za naprawdę małe pieniądze, a z pewnością ułatwią prace niejednemu specjaliście. Wachlarz narzędzi pomiarowych jest tak duży jak ilość profesji, a podział ich jest prosty, albo mierzą odległości, głębokości lub kąty czyli coś co jest widoczne lub związane z fizyką czyli elektrycznością i tematami pokrewnymi. Mimo to dobrze jest wyposażyć warsztat chociażby z części tych narzędzi mierniczych, aby ułatwić sobie pracę.

Post a comment