Fotoparked.com

Czy temperatura światła jest istotna

Mało uwagi zwraca się na rodzaj oświetlenia w domu. A jest ono no bardzo istotne jako jeden ze elementów mocno wpływających na samopoczucie. Przy zakupie oświetlenie bierze się pod uwagę przeważnie takie parametry jak natężenie światła i ich moc pomijając barwę. A przecież jest ona najważniejsza wpływając bardziej niż inne parametry na komfort przebywania w pomieszczeniu!

Jak wic barwa wpływa na odbiór świata w danym pomieszczeniu?

Czym jest barwa światła?

 

Barwa światła, inaczej nazywana temperaturą światła lub temperaturą ciała doskonale czarnego, to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła. Temperaturę światła określa się w jednostce, jaką jest Kelvin (K), którą stosuje się do określenia odcienie bieli światła. Kupując światło w technologii LED trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ten parametr.

Zwykłe żarówki wolframowe nie dają większego wybory przy wyborze barwy oświetlenia. Dają one bardzo dobre, zbliżone do światła słonecznego barwę, ale na tym się kończy. Aby móc wybierać pomiędzy barwą zimną, naturalną (słoneczną) lub ciepłą, trzeba było czekać na żarówki LED.

Barwa światła led

To, jaką barwę światła wybrać, zależy od oczekiwań i pomieszczenia, w jakim miałaby zostać użyta, ponieważ różne barwy światła będą miały zastosowanie w różnorodnych pomieszczeniach. Zły dobór oświetlenia może spowodować pogorszenie samopoczucie i odbiór pokoju inaczej, niżbyśmy tego chcieli. . Dlatego dobierając oświetlenia led do domu, trzeba szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na rodzaj pomieszczenia, w jakim będzie ono zastosowane.

Oto, jak przedstawia się gama kolorystyczna światła i w jakich pomieszczeniach warto ją zastosować:

 

– barwa dzienna ma temperaturę K od 5000 do 6500 K – barwa tego typu jest przeznaczona do miejsc, gdzie panuje wymagany jest wysiłek wzrokowy. Dlatego barwa dzienna polecana do biur, a także do doświetlania różnorodnych pomieszczeń w ciągu dnia bez ogólnego zastosowania. Taka temperatura światła nadaje się również do oświetlania szyldów reklamowych, ekspozycji sklepowych oraz wnętrz reprezentacyjnych. Światło tego typu sprawdza się także do oświetlenia różnorodnych obiektów architektonicznych np. zabytków;

– barwa ciepło-biała ma temperaturę od 2700 do 2900 K– stosowana w miejscach, gdzie wypoczywamy, relaksujemy się, np. w sypialni;

– barwa biała w przedziale 3000 – 3500 K jest wykorzystywana do oświetlania miejsc rozrywki, gier oraz zabaw;

– barwa chłodno-biała 3800 – 4300 K ma ogólne zastosowanie, sprawdza się do oświetlenia ciągów komunikacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Najchłodniejsze barwy światła nie są zalecane do domów, gdzie powinno być zastosowane oświetlenie o barwie ciepłej. Zimną temperaturę wykorzystuje się przeważnie w pomieszczeniach przemysłowych, w których nie jest wymagana wytężona praca wzrokowa, ponieważ dodaje ona energii (jednocześnie szybciej męczy).

 

Dobór barwy światła do pomieszczenia zależy od wielu parametrów zależnych nie tylko od pomieszczenia, ale także preferencji osobno każdej z osób. Naturalne oświetlenie pozwala zachować równowagę biologiczną, nie męczy a jednocześnie jest na tyle relaksujące, że śmiało można powiedzieć że stanowi uniwersalne rozwiązanie oświetlania w miejscu pracy. W domu jednak lepiej wykorzystać ciepła barwę, która zrelaksuje po ciężkim dniu w pracy.

 

Post a comment