Fotoparked.com

Urządzenia do niszczenia dysków twardych

Na optycznych i magnetycznych nośnikach informacji (płyty CD i DVD, twarde dyski, karty pamięci, pamięci USB) często zapisujemy bardzo ważne informacje, których przechwycenie przez niepowołane osoby może wiązać się z problemami. Samodzielne niszczenie dysków i usuwanie z nich danych nie musi gwarantować całkowitego ich usunięcia.

Jak niszczy się dane?

Przeciętnemu użytkownikowi komputera w zupełności wystarcza samodzielne usunięcie z dysków danych, które już nie będą potrzebne. Dla niektórych osób, zwłaszcza właścicieli firm, skuteczne i trwałe niszczenie dysków twardych i innych nośników danych, jest koniecznością, choćby ze względu na wymaganie prawne lub zapobieganie przejęciu danych przez konkurencję. Istnieją dwie grupy metod niszczenia danych: programowe (logiczne) i sprzętowe (fizyczne). Programowe niszczenie dysków i innych urządzeń polega na wielokrotnym nadpisywaniu danych na nośniku przypadkowymi wartościami i treściami, co ma uniemożliwiać ich odtworzenie. Dane są usunięte, ale nośnik nie jest zniszczony. Niszczenie sprzętowe, czyli fizyczne to usuwanie danych zawartych na nośniku. Ten sposób niszczenia dysków prowadzi do uszkodzenia sprzętu i nie można go już używać.

Wady i zalety niszczenia programowego

Dane można usunąć za pomocą specjalnego oprogramowania, które nadpisuje ciągi cyfrowe na treści zapisane na dysku. Proces ten jednak trwa bardzo długo, a wprawny informatyk może go odwrócić. Można także użyć niszczarki danych cyfrowych. Jest to przenośne urządzenie, które dostosowuje się do typu niszczonego dysku. Sprzęt wydaje dyskowi komendę, a ten samoistnie usuwa i niszczy dane. Urządzenie to musi być kompatybilne z dyskiem, a że te są produkowane przez różne firmy, dla każdego z nich potrzebujemy innej niszczarki. Nie jest to więc opłacalne w dużych firmach, w których pracuje się na sprzęcie różnych producentów.

Fizyczne i mechaniczne niszczenie dysków

W celu zniszczenie dysku, można go po prostu fizycznie zmaltretować, a narzędziem tortur może być młotek, wiertarka, płyn do mycia naczyń, pralka itd. Metody te nie są w pełni skuteczne, gdyż specjalistyczne firmy są w stanie odzyskać dane z tak zdewastowanych dysków. Niszczenie dysków może się także odbywać metodą mechaniczną, która polega na rozdrobnieniu nośników danych, lub starciu z nich magnetycznej powłoki.

Opened and broken the hard drive from the computer in the background of the digits of the matrix

Niszczenie dysków metodą mechaniczną i termiczną

Osoby, które chcą zniszczyć dysk, często wykorzystują urządzenie demagnetyzujące, które wytwarza silne pole magnetyczne, które dezorganizuje ustawienie domen magnetycznych. Jest to jedna z metod gwarantujących pełne i nieodwracalne zniszczenie dysku, ale należy pamiętać, iż producenci dysków zabezpieczają przed działaniem demagnetyzerów. Chcąc zniszczyć dysk, można poddać go działaniu wysokiej temperatury, wkładając go na przykład do pieca hutniczego. Wydaje się to niemożliwym, ale dane z nadpalonego dysku również można odzyskać.

Jakość obecnie produkowanego sprzętu komputerowego, w tym dysków twardych, jest tak wysoka, że urządzenia te wydają się być niezniszczalne. Jeśli z jakiegoś powodu chcemy dokonać niszczenia dysku, nie łapmy za młotek, a zlećmy to profesjonalnej firmie, np. przykładowa oferta niszczenia dysków twardych.

Post a comment