Fotoparked.com

Jakie wybrać lakiery do pokoju dziecięcego

 

Pokój dziecięcy to pomieszczenie intensywnie eksploatowane, w którym często pojawiają się zabrudzenia lub zarysowania. Nie możemy jednak zastosować w nim preparatów o silnym działaniu, które mogłyby zaszkodzić małemu mieszkańcowi. Jakie zatem lakiery do drewna wybrać, by ochronić podłogę i zapewnić bezpieczeństwo dziecku?

Lakiery przyjazne dzieciom

Centrum życia małych dzieci jest ich łóżeczko, lecz miejscem zabawy najczęściej bywa podłoga. To na niej uczą się raczkować oraz budować zamki z drewnianych klocków. Wraz z upływem lat podłoga zamienia się w tor wyścigowy lub staje się przedłużeniem malowanego z pasją portretu mamy. W międzyczasie służy jeszcze często do toczenia bitew z kolegami oraz pełni funkcję pierwszej sali baletowej dla kilkuletniej wielbicielki tańca. Niezależnie od wieku dziecka podłoga w jego pokoju jest intensywnie użytkowana, a przez to bardziej narażona na zarysowania i poplamienia. Powinna być więc wykonana z twardego drewna, tj. buk, jesion czy klon oraz odpowiednio zakonserwowana. Zwykłe lakiery do drewna mogą w niewystarczającym stopniu ochronić drewno przed inwazją małych stópek lub przeciwnie – zapewnić właściwe zabezpieczenie podłogi, lecz zawierać w składzie substancje, które zaszkodzą maluchowi. Warto zatem wybrać specjalne lakiery do pokoju dziecięcego, które nie będą wydzielały szkodliwych oparów po naniesieniu preparatów na powierzchnię podłogi. Powinny być przy tym wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także działanie niektórych preparatów chemicznych – na przykład farbek do malowania.

dziecko w pokoju

Jakie lakiery do pokoju dziecięcego wybrać?

Najlepiej sprawdzą się lakiery wodne, które są bezpieczne dla zdrowia dzieci i nie wywołują alergii. Nie wydzielają też nieprzyjemnego zapachu, a w ich składzie występuje ograniczona ilość rozpuszczalników. Ewentualnie możemy użyć też lakierów poliuretanowych, które mają właściwości antypoślizgowe. Pamiętajmy jednak o tym, by lakierowanie przeprowadzać wtedy, gdy dziecko wyjedzie na wakacje, ponieważ dzięki temu uniknie wdychania szkodliwych oparów.

Do pokojów dziecięcych warto wybierać lakiery o przedłużonej trwałości, ponieważ dzięki temu nie będziemy musieli zbyt często konserwować podłogi.

Odpowiednio wybrane lakiery do drewna skutecznie zabezpieczą podłogę przed zarysowaniem i zabrudzeniem, a zarazem nie zaszkodzą dziecku. Dobrze zakonserwowana podłoga to jednak nie wszystko – regularnie sprawdzajmy, czy jej powierzchnia jest idealnie gładka, ponieważ nawet drobne uszkodzenia mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla raczkującego dziecka.

Post a comment