Fotoparked.com

Zalety i zastosowanie żarówek LED

Oświetlenie pomieszczenia, w którym przebywamy na co dzień jest niezwykle istotne. Musi być dopasowane do naszych potrzeb i czynności, jakie wykonywane są w danym pomieszczeniu. Coraz częściej do oświetlania różnego rodzaju pomieszczeń wykorzystywane są żarówki led. Czy faktycznie warto w nie inwestować? Jakie są największe zalety oświetlenia ledowego i gdzie znajduje ono zastosowanie?

Jakie zalety mają żarówki led?

Oświetlenie led wybierane jest przede wszystkim ze względu na to, że oprawy oświetleniowe (potocznie nazywane żarówkami) pozwalają na poczynienie dużych oszczędności w zużyciu energii, nie nagrzewają się tak mocno jak tradycyjne żarówki i nie ma tutaj zjawiska nazywanego uderzeniem prądowym, czyli wyższego poboru mocy niż nominalna. To pozwala również na zaoszczędzenie w wydatkach na utrzymanie mieszkania. Jednak to nie jedyne zalety tego rozwiązania. Diody ledowe, które są źródłem światła w oprawach są bardzo małe, co pozwala na o wiele większy zakres ich zastosowania, również tam, gdzie tradycyjne żarówki nie sprawdzają się, gdyż są za duże lub trudno je zamontować.

Wiele osób ceni sobie żarówki ledowe przede wszystkim za szeroki zakres i płynność regulacji pracy. Dzięki płynnemu działaniu można bardzo łatwo i szybko przyciemnić światło lub nawet zmienić jego kolor. Można to robić przy pomocy pilotów dołączonych do opraw lub poprzez aplikację mobilną dedykowaną danemu urządzeniu.

Żarówki ledowe są też o wiele bardziej wytrzymałe niż tradycyjne. Nie ulegają zniszczeniu przy lekkim uderzeniu. Działają też znacznie dłużej niż zwykła żarówka – może świecić nawet przez kilka lat.

Jakie zastosowania mogą mieć żarówki ledowe?Ekologiczne żarówki

Żarówki led z uwagi na swoje właściwości mogą mieć szerokie zastosowanie zarówno w oświetlaniu mieszkań czy domów, a także obiektów przemysłowych oraz lokali usługowych. Z uwagi na to, że żarówki ledowe nie nagrzewają się tak mocno, jak zwykłe stosowane są coraz częściej w chłodniach czy magazynach, w których nawet małe podwyższenie temperatury może spowodować zepsucie przechowywanych tam rzeczy.

Jednak żarówki led robią prawdziwą „karierę” w mieszkaniach i domach. Mają one zastosowanie praktyczne – np. przy oświetlaniu blatów roboczych w kuchni czy ciągów komunikacyjnych (korytarzy i schodów), ale także i dekoracyjne. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu przy pomocy żarówek ledowych można zbudować atmosferę pełną romantyzmu, pozwalającą na relaksację lub pełne skupienie przy pracy.

Zaawansowane oprawy ledowe pozwalają na płynne przejście koloru, co pozwala na szybkie przearanżowanie wnętrza. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać tym sposobem, jeżeli ściany w pomieszczeniu są pomalowane na biało.

Niewielkie żarówki ledowe umieszczone na taśmie lub w specjalnym panelu mogą być używane również do podświetlania mebli – szczególnie ciekawie z takim oświetleniem prezentują się regały, witryny oraz przeszklone bieliźniarki.

To, jak zostanie wykorzystane oświetlenie ledowe w dużej mierze zależy przede wszystkim od pomysłowości osoby, która urządza mieszkanie – tego rodzaju oświetlenie daje naprawdę wiele możliwości zarówno praktycznych, jak i dekoracyjnych.

 

 

Post a comment